Špinavá hra

12. 8. 2003

Je to taková stará finta protřelých číšníků. Trochu si dáte do nosu, možná si i trochu klimbnete a ani netušíte, že ten povedený pingl vás zkasíroval dvakrát. Ronald Lauder na to jde podobně. Jako správný světový formát to zkouší dokonce už počtvrté.

První na řadě byl Vladimír Železný v amsterdamské arbitráži. Nepovedlo se. Arbitrážní tribunál konstatoval, že Železný společnosti CME žádnou škodu nezpůsobil. V Londýně to Ronald zkusil podruhé, tentokrát jako fyzická osoba, a přešaltroval na Českou republiku. To je zajímavý moment. Spor Lauder – Železný se mávnutím kouzelného proutku Ronaldových právníků přeměnil na spor Lauder – Česká republika. Říkejme tomu třeba substituce číslo jedna. Jenže ani londýnský tribunál americkému miliardáři žádnou škodu nepřiznal. Proto následovala další korekce.

Ve Stockholmu to na třetí pokus proti České republice rozjela Lauderova společnost CME. A operativně se změnila i doba, kdy Česká republika, respektive Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, údajně Lauderově firmě způsobila škodu. Najednou už to nebylo během správního řízení se servisní Českou nezávislou televizní společností (ČNTS) v letech 1996 – 97, nýbrž na jaře 1999.

Jako klíčový důkaz posloužil zápis z návštěvního dne RRTV, ze kterého se sice nikdy žádný zápis nepořizuje, ale co na tom. Dokonce ho arbitrážnímu tribunálu předložila sama česká strana. Na vyžádání CME. To je náhoda! A povedlo se! Tahle legrace nás stála deset a půl miliardy korun. Špidlovi vládní hoši ještě málem poděkovali, jak jim to přišlo vhod.

S jídlem ovšem roste chuť. Chce to ale nové aranžmá. Spor Lauder (CME) – Česká republika se opět mění na spor CME – CET 21. Říkejme tomu substituce číslo dvě. Česká republika ze hry jakoby mizí. Ti štědří strýčkové z Ameriky jsou ale tak hodní, že už předem slibují, že nějakou tu kačku prý do státního prasátka vrátí. Teleministr Dostál už je celý lačný. Třeba pak budou příslušné orgány státu povolnější a připraví tu správnou půdu. Vždyť arbitrážní šapitó se stěhuje do Vídně a Lauderovi hoši si ve čtvrtém kole tentokrát nárokují více než 30 miliard. Možná bychom se měli raději probudit, číšník se opět blíží!

Aktualizováno ( Pondělí, 29 Červen 2009 20:59 )