Články - 2013

Zdali máme s Jiřím Rusnokem počítat i pro vzdálenější politickou budoucnost, nevím, každopádně s ním ale můžeme počítat – ve smyslu základních matematických úkonů sčítání a odčítání –  v nejbližších dnech. V Otázkách Václava Moravce se premiér Rusnok vyjádřil, že předpokládá, že jeho vládu podpoří 96 či 97 poslanců. Vezměme jej za slovo a počítejme spolu s ním. Třeba variantu 96.

Pokud by to mělo na vyslovení důvěry jeho vládě stačit, znamená to, že Rusnok kalkuluje, že při 190 přítomných poslancích bude kvorum potřebné pro důvěru 96. Jinými slovy: 10 poslanců nepřijde do práce. Zástupci lidu Rath a Pekárek sedí toho času v lochu, takže "áčko" by si muselo hodit minimálně dalších osm zákonodárců.

Předpokládejme, že pohlaváři ODS a TOP 09 nemlží a žádná z jejich oveček Rusnokův kabinet fakt nepodpoří. Ponechme pro tuto chvíli také stranou sobotkovsko-haškovské poměřování, kdo má většího pinďoura a zda tedy přátelé růže ke světlým levicovým zítřkům vykročí pod kuratelou pokulhávajícího Zemana, či bez hradní navigace. A teď počítejme. Socanský klub čítá 54 hlav, komančský 26, veverek je 11. I kdyby tedy všichni poslanci ČSSD, KSČM a VV hlasovali pro důvěru (jakože některé veverky se trochu cukají), pak je to dohromady stále jen 91 a pět kousků pořád ještě chybí.

Karolina Peake tvrdí, že její lidé, chcete-li Lidem, tj. osm zástupců lidu, pro Rusnoka hlasovat nebudou. Totéž říkají Lvové bijící o mříže, totiž Paroubek se svým, respektive Margaritiným kmotrem Bendou. Nezařazený Doktor s velkým „D“ Rusnoka také nepodpoří. Zbývají exVV, totiž Bártovi věřitelé Škárka a Kočí, sportovec Dobeš a toho času „okamuří“ exODS Fiala. I kdyby se tito čtyři sněmovní výtečníci pomátli a chtěli si dobrovolně předčasně vypustit rybník, ani s těmito čtyřmi hlasy ještě nejsme na 96. A copak, že tam nejsme my, on tam hlavně nebude Rusnok. A i kdyby snad, pak by stále ještě navíc někteří tzv. „konstruktivní poslanci“, rozuměj případní přeběhlíci z ODS či TOP 09, museli absentovat, aby kvorum bylo skutečně 96, což by ovšem zcela jistě znamenalo, že takový přeběhlický „áčkař“ si už mezi svými ani neškrtne.

Tak nevím, nechtěl bych být zemano-rusnokovským náhončím či nákupčím hlasů, nota bene za situace, kdy zpovykaný Ištvan číhá za trafikou.

4. 8. 2013