Články - 2013

Tuhle se mě jeden internetový server otázal, co říkám na Kalouskovo vystoupení v Interview ČT24. Říkám tohle:

Považuji Miroslava Kalouska za jednoho z nejschopnějších českých politiků. Tím nehodnotím, zda se mi líbí či nelíbí jeho politika, nýbrž efektivitu a výsledky jeho politických kroků. Párkrát jsem s ním v minulosti přišel do osobního styku a můj závěr z těchto setkání je, že v Kalouskovi se mísí zvláštní směs jisté férovosti s neuvěřitelnou bezskrupulózností.

Na české politické scéně bylo a je hodně háďat, dost hadů, pár ještěrek a jen několik veleještěrů -  Klaus, Havel, Zeman. Do téhle kategorie míří i Kalousek. A znovu zdůrazňuji, že tím nehodnotím, jestli se mi líbí nebo ne. Kalouskovi se povedl geniální tah, když domu tradiční lidovecké politiky pořídil inovovanou topáckou fasádu, kde funkci klamných architektonických ornamentů vytváří skupina havlovských kavárenských liberálů, tranzitujících českými liberálními politickými stranami (rétoricky pravicovými, prakticky spíše levostředovými) již přes dvacet let, a jako maskota najal pospávajícího knížete Schwarzenberga, milce našich stádovitých novinářů.

Co se týče aktuálních Kalouskových výroků z Interview ČT24, s jeho kritikou soudců souhlasím. Myslím, že když jde o vydávání kohokoli kamkoli, dvojnásob platí: dvakrát měř a jednou řež. Širší veřejnost tím Kalousek neosloví, nicméně obecenstvo, jemuž je to především určeno, ano. Co se týče Kalouskových výroků na adresu premiéra Nečase, kterak se chudinka premiér vyspinkal, nevím, co je horší: zda tyto samotné výroky, či to, že si to Nečas nechá líbit. I tady platí okřídlené: každý dělá jen to, co mu ten druhý dovolí. Jenže jsou věci, které se tolerovat nemají, i kdyby na tom měla padnout vláda.

Každý den dělám jeden satirický obrázek pro server Virtually. Na jednom z nich je Miroslav Kalousek, kterak říká: "Ano, jsem teď výkonným místopředsedou Pravdy a Lásky." A přesně to je jeden z největších paradoxů naší doby, zároveň ovšem dokonalý Kalouskův majstrštyk. Nevím, jak dlouho to ještě Kalouskovi vydrží, neboť nikdo tu nejsme napořád a Schwarzenbergovo politické angažmá v Kalouskově teatru dříve či později skončí, nicméně nepochybuji, že rodící se veleještěr zas něco vymyslí. Masovou podporu k tomu Kalousek nepotřebuje, stačí zacílit na vybraný elektorát. Přesně to Miroslav Kalousek dělá.

30. 5. 2013