Články - 2013

Pokud si někdo myslel, že dno české žurnalistiky je už tak nízko, že níž už být ani nemůže, sobotní Lidové noviny ho vyvedly z omylu. Šéfredaktor LN Dalibor Balšínek zdolal další hlubinný rekord a Karel Čapek se zřejmě obrací v hrobě. Během dne pak zprávu Lidových novin přebrali a přitesali rovněž výtečníci z jiných médií.

Balšínkovi investigativní „ohaři“ již ve dvacátém čtvrtém (!!!) roce Klausovy politické kariéry a na konci jeho desátého (!!!) roku ve funkci prezidenta „vypátrali“, že otec Livie Klausové pracoval pro Slovenský štát. Článek promptně opatřili titulkem „Klausův tchán pracoval u tajné policie fašistického Slovenska“.

Celá ta konstrukce ovšem drží pohromadě asi tak jako domeček z karet. Se „svým tchánem“ se totiž Václav Klaus v životě nepotkal, nikdy s ním nemluvil, nikdy ho neviděl, protože ani nemohl, neb dotyčná osoba zemřela dávno předtím, než se vůbec seznámil s Livií. Livii bylo na konci války jeden a půl (!!!) roku, a když její otec zemřel, patnáct.

V Lidovkách píšou, že Štefan Miština se „na začátku roku 1940 vynořuje v Bratislavě jako vedoucí cenzurního oddělení Ústředny státní bezpečnosti (ÚŠB) v hodnosti aktuárského eléva“. („Vynořuje“, to je panečku dramatické sloveso, co?) Zastavme se na chvíli u této informace. Aktuár se dříve říkalo nižšímu správnímu úředníkovi, obvykle se středoškolským vzděláním. Elév je zase žák, odchovanec či začátečník. Jak vidno, úředník Miština, který sepisoval židovský majetek, asi moc velká šajba nebyl. Nejspíš byl rád, že je rád a že má nějakou práci.  

Informace o aktuárském elévovi během dne z dalších článků postupně vymizela (asi si té logické nesrovnalosti někdo všiml), aby závěrečný vykřičník, který v Televizních novinách tradičně obstarala Nova, budil dojem, že Miština na Slovensku za války málem řídil celou tajnou policii a vymyslel a organizoval deportaci Židů.

Co tak úžasného tedy vlastně Lidové noviny a další média vypátraly? Nic. Pokud tedy za „něco“ nepovažujeme aktuárského eléva. Co se to tu vlastně děje? Čeho jsme svědky? Co to je? Vendeta! Obyčejná vendeta! Hon na rodinu prezidenta republiky, jejíž členové si dovolili během prezidentské kampaně vyslovit svoje názory. Snaha poškodit odcházející hlavu státu za každou cenu. Pravděpodobně i strach, že Václav Klaus bude i po odchodu z Hradu pokračovat v politické kariéře, tudíž potřeba co nejvíce ho dopředu oslabit.

Proč ale vendeta? A vůbec, je to normální, že česká média vedou vendetu proti českému prezidentovi, navíc končícímu prezidentovi? Nelze si rovněž nepoložit otázku nejdůležitější. Ve jménu koho novináři onu vendetu vedou? Koho mstí? Nacistu Johanna Hardegga? Připadá vám tahle moje zkratka jako příliš silná káva? Ale vždyť ono to tak vlastně je!

A propos. Myslíte, že kdyby v Americe kandidoval na prezidenta politik, jehož manželka – a tím pádem i potenciální první dáma – neumí anglicky, že by to Američané neřešili? A že by každému, kdo si dovolí na to téma něco říci, vypálili na čelo cejch nacionalisty? Jako to dělá zdejší (no, zdejší, on vlastně moc zdejší není) mediální mainstream, čili hlavní proud?

To nejhorší nakonec. Livie Klausová byla skvělou první dámou České republiky. Solidní, uměřená, důstojná. Za deset let neudělala jeden jediný přešlap. Přesto se tu najde spousta lidí, kteří doslova hýkají nadšením, když jí novináři dávají na rozloučenou zákeřné rány pod pás. Je tohle normální? Jsme normální? Jste normální? Ano, třeba právě VY?

10. 2. 2013