Články - 2013

Ještě tenkrát ani neodezněla pachuť z prohrané arbitráže ve věci TV Nova, ve které tehdejší vládní garnitura na čele s premiérem Vladimírem Špidlou a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou přihrála americkému miliardáři Ronaldu Lauderovi deset miliard korun (přičemž je úplně jedno, zda za tím byl přímo úmysl, či jen naprostá neschopnost) a už se objevila další televizní partička, která chtěla prostřednictvím mezinárodní arbitráže rovněž trochu podojit české daňové poplatníky.

Pánové byli z maličko levnějšího kraje, takže se spokojili s pouhými dvěma miliardami korun. Každopádně si je obdobně jako Lauder nárokovali jako náplast za svoji vlastní podnikatelskou neschopnost. Ta zkrachovalá televize se jmenovala TV3 a arbitráž se odehrála v Londýně. Na rozdíl od té novácké, jsem v téhle figuroval osobně. V Londýně jsem během dvoudenního křížového výslechu vypovídal jako hlavní svědek České republiky. Účelem tohoto článku ovšem není vracet se k „iks“ let staré záležitosti, nýbrž připomenout její souvislosti s právě proběhlou prezidentskou volbou. Jsou hned dvě.

Oba kandidáti, jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg, se již vyjádřili, že by jako prezidenti do funkce předsedy Ústavního soudu znovu navrhli Pavla Rychetského. Rád bych proto opakovaně připomenul, že Pavel Rychetský, v inkriminované době místopředseda české vlády, se nezákonným způsobem angažoval ve prospěch majitelů TV3, kteréžto zjištění bylo paradoxně, leč zcela logicky londýnským arbitrážním tribunálem přičteno k tíži vykutálených podnikatelů. Důkazy o Rychetského pochybení leží v materiálech ministerstva financí (odkaz na tiskovou konferenci k vyhrané arbitráži je ZDE). Česká televize to má natočené, ale nikdy to neodvysílala. Quod licet Iovi, non licet bovi! Napadá mě v této souvislosti cosi o kastě nedotknutelných.

Druhá souvislost s prezidentskou volbou má co do činění s vlastnickou strukturou TV3. Naprosto netransparentně (připomeňme, že transparentnost vlastnických vztahů mediálních společností již tehdy vyžadovaly všechny směrnice Evropské unie), tedy zcela potají a za zády Rady pro rozhlasové a televizní vysílání do TV3 vlastnicky vstoupila zajímavá skupina osob. Byli mezi nimi kupříkladu Jan Kalvoda, Jan Dobrovský, Zdeněk Bakala a ... Karel Schwarzenberg. Tož tak!

24. 1. 2013