Články - 2009

Petra Paroubková chce žalovat výtvarníka aTea, de facto mu vyhrožuje. Co tak strašného aTeo vyvedl? V zásadě nic, jen publikuje svoje obrázky. Svoje šlehy rozdává nalevo i napravo, nešetří nikoho. Ani paní PP. A svoji práci dělá setsakra dobře. Stejně jako jeden nejmenovaný ředitel Národní galerie si myslím, že aTeo je vlastně génius. Jeho nápady, významové zkratky a pointy bývají excelentní, také provedení je vysoce profesionální.

Byla to tak trochu náhoda, trochu řízení osudu, že jsem toho chlapíka potkal. Před vydáním knížky Plnou ParouBack jsme si s vydavatelem říkali, že by nebylo od věci knihu politických komentářů oživit nějakými politickými karikaturami. Přemýšlel jsem – Renčín? Jiránek? – to všechno tu už bylo a navíc kdovíkolik by to stálo. Pak mi v hlavě cinknul nápad a jen tak na blind jsem napsal na mailovou adresu aTeo. Skvělé obrázky s touhle značkou totiž Internetem poletují zdaleka nejčastěji. Abych to zkrátil, padli jsme si s tím chlapíkem do noty. Výsledkem byla nejen knížka Plnou ParouBack, ale i přátelství.

Ale zpět k paní PP, aTeem geniálně překřtěné na Paní Papalášovou. Především by si měla sama udělat jasno v tom, čím vlastně chce být. Zda veřejnou osobou, nebo „pouhopouhou“ manželkou? Nelze vystupovat jako ta první a zároveň požadovat ochranu té druhé. Neznám v naší polistopadové éře jinou manželku vrcholného politika, jež by své postavení institucionalizovala do takové míry jako paní PP. Nebo snad někdo víte o jakékoli jiné manželce českého politika, která by na stranických sjezdech sedávala mezi stranickými prominenty? Která svoji svatbu či těhotenství avizuje prostřednictvím stranických tiskových zpráv? Která zasahuje do stranických personálních záležitostí? Která píše endorfinové píárové předvolební texty lakující odpudivého manžela narůžovo? Pak se ovšem nesmí divit, že ji veřejnost – a tím pádem i karikaturisté – vnímají jako politickou osobu.

Koneckonců – řeknu-li to ve zkratce a bez obalu – celá ta Paroubkem avizovaná modernizace a rebranding ČSSD se zcvrkly na to, že si pan předseda narazil novou mladou kost. Nereprezentativní paní Zuzanu poslal k vodě, zavřel jí ústa vyčachrovanými pozemky a nadačními miliony a cesta k „modernizaci“ ČSSD byla volná. Okázalé producírování blonďaté paní PP po páně předsedově boku na stranických i jiných akcích mohlo začít.

Nemám potřebu nikomu vyhrožovat jako paní PP, jen chci napsat, že i aTeo – bude-li třeba – najde účinné zastání a pomoc. Tak se to mezi přáteli dělá. A jsem si jist, že zdaleka nebudu jediný, kdo se postaví na jeho stranu, potažmo na stranu svobodného vyjadřování o politických osobách. Až bude paní PP „pouhá“ manželka, budu naopak první, kdo se zastane jí.

(aTeo: Čas sluhů – vyjádření výtvarníka publikujícího pod značkou aTeo k výhrůžkám Petry Paroubkové)

14. 8. 2009