Plnou ParouBack

Vzpomene si ještě někdo, co bylo jedním z největších hitů předvolební kampaně sociálních demokratů v roce 1998? Pokud jste už zapomněli, připomenu vám to: šlo o akci „čisté ruce“.

Měla nalákat prosté voliče, aby svoje hlasy odevzdali ČSSD, protože to je ta strana, která vymete Augiášův chlív, co tu zbyl po ODS, a pozavírá všechny korupčníky a podvodníky. Jako propagandistická akce to bylo vymyšlené docela dobře. Zeman a spol. slavili s touto rétorikou úspěch. Vešli do Strakovy akademie hlavním vchodem.

Zač je toho loket začalo být opravdu jasné, když vedle standardních orgánů činných v trestním řízení si socialistická vláda zřídila i speciální komisi na čele s Jaroslavem Baštou. Korunu všemu pak nasadil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, když v nováckém Kotli hovořil o podnikatelích, kteří budou ještě budou „odstíháni“.

Smradu okolo „čistých rukou“ bylo hodně, leckterý podnikatel byl z vůle našich socialistů vláčen bahnem. Došlo i na naprosto skandální úlety, jako v případě Milana Šrejbera. Ve skutečnosti to však byla naprostá blamáž. Proto také  byly „čisté ruce“ potichu uloženy k ledu.

S trochou nadsázky se dá konstatovat, že – ač dávno zapomenuta – definitivně akce „čisté ruce“ skončila až v těchto dnech. Jejím jediným skutečně hmatatelným výsledkem je pět let natvrdo pro bývalého sociálně demokratického ministra financí Ivo Svobodu. Symboličtější finále snad ani nejde vymyslet.

Čisté ruce, modré tunely. S čímpak asi naši povedení socialisté přijdou příště?

2. 2. 2005