Články - 2009

Poslanecká sněmovna v pátek 15. 5. 2009 na návrh poslaneckého klubu ČSSD zvolila JUDr. Pavla Foltána členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Je to ten samý Foltán, kterého v dubnu 2003 sněmovna z téže rady slavně odvolala.

Připomeňme si další skutečnosti. Stejně jako Foltána už dříve sněmovna do RRTV znovu zvolila také doc. Mgr. Ing. Daniela Nováka, CSc., kterého také předtím odvolala. Stejnou komedii sněmovna předvedla i s doc. JUDr. Alenou Mackovou, PhD., kterou také nejdříve z rady odvolala, aby ji pak znovu navrhla ke jmenování. O Mackové jsem psal zde – RRTV: Od Mackové k Mackové. Novák i Macková se následně stali místopředsedy rady.

Přičtěme k tomu ještě, že v dubnu 2003 rovněž odvolaného Ing. Zdeňka Duspivu následně sociálně demokratická vláda jmenovala národním koordinátorem digitalizace televizního vysílání. A obdobný osud stihl i mne osobně. V dubnu 2003 jsem byl z RRTV odvolán, aby mne o něco později pro změnu Topolánkova vláda jmenovala členem Rady ČTÚ.

Normální člověk si neodbytně musí položit otázku: nejsou ti poslanci magoři?

Ale abych všechny neházel do jednoho pytle. Nezákonné odvolání RRTV v dubnu  2003 nebylo dílem všech poslanců, nýbrž pouze poslanců ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Občanští demokraté a komunisté se na něm nepodíleli ani jediným hlasem. Nezákonnost odvolání nakonec potvrdil i soud. To když si šest radních nenechalo politickou prasárnu Špidlovy vládní koalice líbit a domohli se soudního zrušení odvolání. V té šestici byl se mnou i kolega Foltán.

Takže happyend? Nikoli. ČSSD sebe sama opět usvědčila z cynismu, věrolomnosti a pokrytectví. Proč? Protože to byla ČSSD, kdo Foltána do rady původně navrhl. Protože to byla ČSSD, kdo jej pak bezdůvodně z rady odvolal, navíc s hanebnou záminkou údajné viny za prohranou arbitráž. Protože to byla právě ČSSD, respektive její vláda, kdo onu arbitráž (s vysokou pravděpodobností záměrně) prohrál. A protože to opět není nikdo jiný než ČSSD, kdo – jako by se nechumelilo – Foltána do RRTV znovu posílá. Omluvil se mu aspoň někdo oficiálně?

Kolegovi Foltánovi tu satisfakci ze srdce přeju. Před ČSSD si však za její nebetyčnou věrolomnost, se kterou zachází nejen s cizími, ale i vlastními lidmi, musím třikrát uplivnout. Fuj, fuj, fuj!

17. 5. 2009