Špinavá hra

23. 9. 2004

Nějaký čas jsem byl mimo republiku, takže mě po návratu čekala větší porce monitoringu tisku. Mimo jiné jsem v něm narazil i na zajímavou informaci, že ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) navrhl, aby se náměstkem ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU), na kterého mají dle koaličních dohod nárok sociální demokraté, stal Ing. Zdeněk Duspiva. V kompetenci nového náměstka má být digitalizace vysílání.

Což o to, ne, že bych se se Zdeňkem Duspivou, s nímž jsem zasedal v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, vždy a ve všem shodnul. Přesto ani v nejmenším nepochybuji, že je pro podobnou funkci – primárně spíše odbornou než politickou – dostatečně vybaven. Ostatně je jedním z mála, ne-li úplně jediný, kdo na téma digitalizace vysílání pravidelně publikuje. Problém je v něčem jiném.

Novináři, kteří o jeho možné nominaci informovali, samozřejmě neopomněli poznamenat, že Zdeňka Duspivu do této významné funkce navrhl tentýž Dostál, který ještě před rokem radu, ve které i Duspiva zasedal, obvinil z kupčení s licencemi a dalších „zločinů“ a byl hlavním organizátorem jejího odvolání.

Od Pavla Dostála, ležícího s poměrně vážnými zdravotními komplikacemi v nemocnici, samozřejmě v tuto chvíli neočekávám žádnou odpověď a můžu mu pouze popřát brzké uzdravení. Přesto se nedá uhýbat před faktem, že z prosté logiky věci vyplývá, že navrhovatel se někdy prostě musel mýlit. Buď teď, protože „zločince“ Duspivu navrhuje na důležitý post náměstka ministra, nebo před rokem, kdy Radu pro rozhlasové a televizní vysílání nepodloženě a bez jakýchkoli důkazů obvinil.

Vzhledem k tomu, že si jsem jistý, že se mýlil loni, očekávám, že nikoli právě Pavel Dostál osobně, nýbrž řada dalších, kteří se na politicky účelové likvidaci minulé rady podíleli, se k tomu postaví čelem. Některé věci už odestát nejdou, avšak alespoň něco se pro jejich nápravu udělat dá.

(Náměstkem ministra informatiky se Zdeněk Duspiva nestal. Sociálně demokratická vláda ho ale jmenovala národním koordinátorem digitalizace.)

Aktualizováno ( Úterý, 30 Červen 2009 12:11 )